Péče o pejska v zimním období

Zima je obdobím zimních radovánek a sportů. Ale víte, jak se postarat o svého psa tak, aby si i on zimu užil a přečkal ji ve zdraví? Nejvíce musíme pochopitelně myslet na pejsky, kteří jsou „ubytovaní“ venku.

Pes na zahradě

Pro psy držené venku doporučujeme dodržet tato pravidla:

1. Vhodný kotec má tři zateplené strany (boky a zadní část) jako ochranu proti větru a dešti.

Jaká psí bouda je vhodná? Samozřejmostí je polystyrenem zateplená bouda s předsíňkou.

Co dát do boudy? Dřevitou vlnu nebo slámu, ty se jeví jako nejvhodnější. Deky a pelíšky sice zahřejí, ale pouze do chvíle, než navlhnou. Navíc budou brzy cítit. Pravidelně je kontrolujte a podle potřeby měňte.

2. Starší psi. Zejména psi s artrózou a diabetem jsou náchylnější na chlad. Podávejte preventivně (nejen starším psům) kloubní výživu.

3. Voda. Je opravdu důležité, aby neměl v misce zmrzlou vodu, doplňujte ji několikrát denně. Existují také vyhřívané misky, které zabrání zamrznutí vody.

4. Krmení. Zalévejte granule teplým vývarem nebo přidávejte ohřátou masovou konzervu, tím zároveň doplníte psovi tekutiny.

5. Řádně zabezpečte zahradní jezírka. Pes by do nich mohl skočit a poté silně prochladnout.

Střídání teplot může psovi ublížit

Doporučujeme nebrat psy do domu na delší dobu, např. na noc. Střídání teplot opravdu pejskovi ze zdravotního hlediska neprospěje. Dlouhosrstá plemena zvládají zimu venku velmi dobře a braní domů by jim mohlo způsobit prochladnutí kostí, kloubů a ledvin, neboť přichází kvůli teplu o zimní srst. Krátkosrstým psům lze do boudy instalovat také vytápění, ale zvládají pobyt venku i s řádně zateplenou boudou.

Pes v bytě

Pro psy chované v bytě platí jedno důležité pravidlo. Byt je důležité nepřetápět.

Zejména dlouhosrstá plemena by mohla trpět nesnesitelným horkem. Když pes následně vyjde z bytu ven do mrazu, zvyšuje se riziko nachlazení a dalších zdravotních problémů s tím spojených. Pokud máte v bytě chladněji, doporučujeme zejména menším plemenům na zimu pořídit thermo pelíšek nebo teploučkou deku do pelíšku nebo na místo, kde pes rád odpočívá. Pro menší plemena jsou vhodné tulipytlíky.

Procházky v zimě

V zimě nejvíce trpí mrazem krátkosrstá plemena, která se s výkyvy teplot vyrovnávají díky absenci podsady hůře než středně nebo dlouhosrstá plemena. Takovým plemenům je dobré pořídit obleček nebo kabátek. Ten doporučujeme před koupí na pejskovi zkusit, aby mu seděl dobře a nikde ho neškrtil. Takový obleček zakoupíte například v prodejnách SUPER ZOO, kde si jej můžete i vyzkoušet.

Pokud se pes bude stále hýbat, není potřeba v zimě zkracovat procházky kvůli tomu, aby pes nenastydnul. Pozor, to ale neplatí o teplotách hluboko pod bodem mrazu. Tam venčení zkraťte na dobu nezbytně nutnou.

Nikdy nenechávejte psa uvázaného před obchodem, restaurací apod. kde bude mrznout, zatímco páníček bude v teple nakupovat. Mimo jiné hrozí také krádež psa.

Na zimní koupací radovánky pozor. Držte psa radši v dostatečné vzdálenosti od vody, zejména pokud klesnou teploty pod bod mrazu, hrozí mu přinejmenším nastydnutí.

Pozornost věnujeme také psím tlapkám. Zranění může způsobit zledovatělý sníh nebo, především ve městech, posypová sůl. Před i po procházce tak ošetřete tlapky mastí.

Dobrým pomocníkem jsou také boty pro psy, zejména při delších procházkách ve sněhu, kdy může dojít k poranění polštářku o sníh.

Nenechte psa chodit po zamrzlých vodních plochách (rybník, jezero..). Led bývá v některých místech slabší a pes se může propadnout.

Zdroj: https://www.superzoo.cz/skola/pece-o-psa-v-zime/

Horké počasí a sluníčko. Jak pečovat o pejska v horkém počasí?

V letních měsících zpravidla bývá venku vedro. Pro naše pejsky to může být zátěží. Můžeme si shrnout několik důležitých rad, které můžou pejskovi zlepšit pohodu.

Co s pejskem, když je teplo?

1. Na dlouhé procházky využívejte zejména ráno a večer, kdy jsou teploty pro všechny příjemnější. Při procházce dávejte pozor na žhavý rozteklý asfalt, který může poškodit pejskovi tlapky. Přes den raději také omezte hraní, aportování a další aktivity.

2. Pokud máte pejska naháče anebo má váš pes řidší srst, například na čumáčku jako bulteriéři, nebojte se použít kvalitní krém s ochranným faktorem třeba z vaší koupelny.

3. Pokud máte naopak pejska s dlouhou srstí, pravidelně ji udržujte a česejte. Pejskovi to pomůže se lépe vypořádat s vysokými teplotami.

4. Pejska můžete chladit mokrým hadrem. Anebo si můžete užít legraci se zahradní hadicí – ale pozor, pouze pokud není pejsek rozpálený, mohl by dostat šok.

5. Měňte vodu několikrát denně. A co do ní přidat pár ledových kostek?

6. Pejska NIKDY nenechávejte samotného v autě ani s otevřenými okny!

7. Pozor na zvýšený výskyt blech a klíšťat. Obzvláště v oblastech, kde je klíšťat hodně, doporučujeme použít repelent, třeba v podobě ampule, která vydrží až 5 týdnů.

8. Pokud má váš pejsek zdravotní komplikace (viz dále), okamžitě kontaktujte vašeho zvěrolékaře.

Jak poznat přehřátého pejska?

Je tu několik indicií, které vám pomohou tento nepříjemný stav rozpoznat. Pokud některý z těchto projevů sledujete i u vašeho pejska, okamžitě jeďte za svým zvěrolékařem nebo se s ním poraďte alespoň po telefonu.

1. Pejsek je apatický, během procházky si často sedá a zvedá tlapky.

2. Pejsek hodně sliní, případně má pěnu u tlamy.

3. Pejsek je nervózní, zadýchává se nebo kašle.

4. Pokud je nejhůře, může se u pejsků projevit i zvracení, horečka, bušení srdce, průjem a neschopnost pohybu. Tady už buďte hodně opatrní a neprodleně vyhledejte lékařskou pomoc.

Jak zchladit pejska, když je nejhůř?

Pokud už došlo k nejhoršímu, na nic nečekejte a vašeho pejska zchlaďte. Je to jednoduché:

1. Pejska zabalte do mokrých ručníků, které měňte. Obklady mu položte i na hlavu.

2. Dejte pejskovi napít, ale do pití ho nenuťte. Misku položte vedle něj. Voda by neměla být ledová, ale příjemně vlažná.

3. Pejska přeneste do klimatizované místnosti nebo kamkoliv, kde je chladněji, třeba do sklepa.

4. V každém případě spěchejte k veterináři anebo mu alespoň zavolejte, pokud budete mít pocit, že obtíže pejska ustupují.

Jací pejsci jsou nejnáchylnější?

1. Malá a nízká plemena pejsků, protože se pohybují těsně nad rozpálenou zemí, kde je teplota vzduchu nejvyšší.

2. Pejsci s nadváhou.

3. Staří a nemocní pejsci.

4. Feny ve vysokém stupni březosti a malá štěňata.

5. Pejsci s tmavou srstí.

6. Pejsci s krátkou čelistí, jako jsou buldoci, buldočci a další.

Zdroj: http://www.dogg.cz/vedro-a-slunce-jak-ochranit-psa-v-horkem-pocasi/